Cinéphémère 2013

CINEPHEMERE 2013

For the fourth consecutive year, FIAC and the Fondation d’entreprise Ricard present Cinéphémère in the Tuileries garden. Cinéphémère is a 14-seat cinema installed in a transformed shipping container, especially redesigned and equipped for this purpose. Films on art and artists’ films, each lasting no more than 60 minutes, are projected daily from Tuesday October 22nd till Sunday October 27th, from 1pm to 6pm. This year, FIAC and the Fondation d’entreprise Ricard are pleased to collaborate with FILAF (Festival International du Livre d’Art et du Film) and FIDMarseille (Festival International de Cinéma) to enhance its film programmes.

Access: Registration at the entrance of the Cinéphémère and by email: info@fondation-entreprise-ricard.com
Address: Carré du Sanglier in the Tuileries Garden, Concorde side


TUESDAY, OCTOBER 22ND
13h : Andrea Geyer  
Insistence, 2013 (15 min 20 sec) Présenté par Thomas Zander, Cologne 

14h : Laurent Tixador 
La Chasse à l’homme, 2011 (24 min)  
Présenté par In Situ / Fabienne Leclerc, Paris 

15h : Adrien Missika 
Tephra Horizon, 2013 (11 min 53 sec) 
Présenté par Bugada & Cargnel, Paris  

16h : Kasper Akhøj & Tamar Guimarâes  
Captain Gervasio’s Family, 2013 (14 min)  
Présenté par Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam et la Galerie Fortes Vilaca, São Paulo  

17h : Tammy Rae Carland  
Live from Somewhere, 2013 (7 min 15 sec) 
Présenté par Jessica Silverman Gallery, San Francisco  

T.J. Wilcox 
L’eau de Vie, 2008 (8 min 20 sec)  
Présenté par Raffaella Cortese, Milan 

Lucia Koch & Gabriel Acevedo Velarde  
Olinda Celeste, 2005 (5 min 26 sec)  
Présenté par Nara Roesler, São Paulo  

18h : Joana Hadjithomas & Khalil Joreige 
The Lebanese Rocket Society, 2012 (60 min 31 sec)  
Présenté par In Situ / Fabienne Leclerc, Paris  
  

WEDNESDAY OCTOBER 23RD
13h : Hans Op De Beeck  
Parade, 2012 (11 min 25 sec) 
Présenté par GALLERIA CONTINUA, San Gimignano / Beijing / Le Moulin  

Javier Perez 
En puntas, 2013 (9 min)  
Présenté par la Galerie Claudine Papillon, Paris 

14h : Nalini Malani & Payal Kapadia  
Cassandra’s Gift, 2012 (22 min) 
Présenté par la Galerie Lelong, Paris  

15h : Clarisse Hahn  
Notre corps est une arme PRISONS, 2012 (12 min)  
LOS DESNUDOS, 2012 (13 min) 
GERILLA, 2012 (19 min)  
Queridos amigos, 2013 (20 min)  
Présentés par la Galerie Jousse Entreprise, Paris  

16h : UNTEL (Albinet, Cazal, Snyers)  
Le déjeuner sur l’herbe, 1975-2013 (25 min)  
Présenté par mfc Michèle Didier, Paris 

17h : Keren Cytter  
Corrections, 2013 (7 min)  
Présenté par Raffaella Cortese, Milan  
Ming Wong Making Chinatown, 2012 (4 min 21 sec)  
Présenté par carlier | gebauer, Berlin 
18h : Andrea Geyer  
Insistence, 2013 (15 min 20 sec) 
Présenté par Thomas Zander, Cologne 
  

THURSDAY OCTOBER 24TH
13h : Kasper Akhøj & Tamar Guimarâes 
Captain Gervasio’s Family, 2013 (14 min) 
Présenté par Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam et la galerie Fortes Vilaca, São Paulo 

14h : Keren Cytter 
Corrections, 2013 (7 min)  
Présenté par Raffaella Cortese, Milan  

Ming Wong  
Making Chinatown, 2012 (4 min 21 sec)  
Présenté par carlier| gebauer, Berlin  

15h : Pauline Boudry & Renate Lorenz  
To Valerie Solanas and Marilyn Monroe in Recognition of their Desperation, 2013 (18 min) 
Présenté par Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam  

16h : Hans Op De Beeck  
Parade, 2012 (11 min 25 sec)  
Présenté par GALLERIA CONTINUA, San Gimignano / Beijing / Le Moulin  
Javier Perez En puntas, 2013 (9 min) Présenté par la Galerie Claudine Papillon, Paris  

17h : Adrien Missika  
Tephra Horizon, 2013 (11 min 53 sec)  
Présenté par Bugada & Cargnel, Paris  

18h : Clarisse Hahn  
Notre corps est une arm 
PRISONS, 2012 (12 min)  
LOS DESNUDOS, 2012 (13 min) 
GERILLA, 2012 (19 min)  
Queridos amigos, 2013 (20 min)  
Présentés par la Galerie Jousse Entreprise, Paris  


FRIDAY OCTOBER 25TH
13h : UNTEL (Albinet, Cazal, Snyers)  
Le déjeuner sur l’herbe, 1975-2013 (25 min)  
Présenté par mfc Michèle Didier, Paris  

14h : Marcello Maloberti  
La voglia matta, 2013 (10 min)  
Présenté par Raffaella Cortese, Milan 

15h : Tammy Rae Carland  
Live from Somewhere, 2013 (7 min 15 sec)  
Présenté par Jessica Silverman, San Francisco  

T.J. Wilcox  
L’eau de Vie, 2008 (8 min 20 sec)  
Présenté par Raffaella Cortese, Milan 

Lucia Koch & Gabriel Acevedo Velarde  
Olinda Celeste, 2005 (5 min 26 sec)  
Présenté par Nara Roesler, São Paulo 

16h : Nalini Malani & Payal Kapadia  
Cassandra’s Gift, 2012 (22 min)  
Présenté par la Galerie Lelong, Paris  

17h : Laurent Tixador  
La Chasse à l’homme, 2011 (24 min) 
 Présenté par In Situ / Fabienne Leclerc, Paris  

18h : Pauline Boudry & Renate Lorenz  
To Valerie Solanas and Marilyn Monroe in Recognition of their Desperation, 2013 (18 min)  
Présenté par Ellen de Bruijne Projects, Amsterdam   


SATURDAY OCTOBER 26TH
Une programmation proposée par le FILAF (Festival International du Livre d’Art et du Film)  

13h : Karl & Johannes Brunnengräber 
Momenta 100, 2012 (18 min) Prod: Brunnengräber  

14h : Michael Almereyda 
Skinningrove, 2012 (15 min) 
Prod: Chris Killip, Michael Almereyda  

15h : Allan Miller & Paul Smaczny 
John Cage, journeys in sound, 2012 (60 min)  
Prod: Accentus Music, WDR  

16h : Pavel Kogan  
Look at the Face, 1966 (11 min)  
Prod: Studio des Films Documentaires de Leningrad.  

17h : Laure Flammarion  
A.K. Dolven : JA, as long as I can, 2013 ( 5 min 25 sec)  
Prod: Les Poissons volants, CCC Tours James Hyde, 2013 (5 min 02 sec)  
Prod: Laure Flammarion Maia Ruth Lee & Peter Sutherland, 2013 (7min)  
Prod: Laure Flammarion  

18h : Sébastien Wolf & Ian Ritterskamp  
Arts & Crafts Spectacular 1 et 2, (1 min 12 sec et 7 min 53 sec)  
Prod: Wolf & Ritterskamp  

Sébastien Wolf, Ian Ritterskamp & Tinka Stock  
Our House, 2006 (8 min 25 sec) 
Prod: Wolf, Ritterskamp, Stock  

SUNDAY OCTOBER 27TH 
Une programmation proposée par le FIDMarseille, Festival International de Cinéma  

13h : Jean-Claude Rousseau 
Nuit blanche, 2011 (2 min) 
  
Ismaïl Bahri 

Orientations, 2010 (20 min)  

Ben Russell 
Let us persevere in what we have resolved before we forget, 2013 (20 min)  

14h : Jean-Claude Rousseau 
 Attique, 2011 (2 min 30 sec)  

Dania Reymond 
Greenland unrealised, 2012 (9 min)  

Declan Clarke 
We are not like them, 2013 (42 min)  

15h : Edouard Moderne  
L’aube des monstres, 2012 (18 min)  

Philippe Rouy  
Machine to machine, 2013 (32 min)  

16h : Benjamin Tiven  
A third version of the imaginary, 2012 (12 min)  

Dane Komljen 
Tiny Bird / Sitna Ptica, 2013 (30 min)  

17h : Salomé Lamas  
Encounters with landscape (3 X), 2012 (26 min)  

Tsai Ming-liang  
No Form, 2012 (20 min)

 

RELX